Problem nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy i włosów dotyczy coraz więcej z nas, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Mylnie kojarzony jedynie z osobami w młodym wieku i w okresie dojrzewania spotyka także osoby dorosłe. Przetłuszczanie się skóry głowy i włosów może powodować obniżenie poczucia własnej wartości, kompleksy, a także potencjalnie prowadzić do utraty włosów. Skąd bierze się ten problem i jakie są jego skutki dla nas? Jak skutecznie oczyścić skórę głowy i włosy i cieszyć się ich zdrowiem i pięknem?
Przetłuszczanie się skóry głowy i włosów wynika z nadmiernego wydzielania się sebum co nazywamy łojotokiem. Możemy zaobserwować to szczególnie w obszarach obfitych w gruczoły łojowe jak właśnie nasza owłosiona skóra głowy.
Czym są gruczoły łojowe? To właśnie one produkują sebum, chroniąc skórę przed utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych.
Pamiętajmy, że sebum nie jest niczym złym i jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Wszelkie jego zaburzenia tj. nadmierna czy niedostateczna produkcja może zaburzać funkcjonowanie oraz wygląd skóry, zaostrzać stany chorobowe i powodować powstanie chorób skóry.
Jak już wiemy, nadprodukcja sebum objawia się jako przetłuszczanie skóry głowy i włosów. Wyróżniamy aż 3 rodzaje łojotku:
- Łojotok oleisty często występuje wraz z cerą mieszaną, tłustą i trądzikową. Charakteryzuje się tłustą powierzchnią skóry i szybkim przetłuszczaniem się włosów. Jednocześnie skóra dobrze reaguje na działanie środków oczyszczających, ale łagodne środki myjące mogą nie domywać tłustej skóry. Skóra i włosy szybko tracą świeżość. Temu typowi łojotoku często towarzyszy łysienie androgenowe.
- Łojotok tłusty to najczęściej występujący typ łojotoku. Nadmierna produkcja łoju występuje jednocześnie z suchym, podrażnionym i napiętym naskórkiem. Sebum pokrywające skórę jest gęste i lepkie, a włosy szybko się przetłuszczają. Ujścia mieszków włosowych są zaczopowane, a same mieszki osłabione. Skóra reaguje podrażnieniem na większość środków oczyszczających.
- Łojotok płynny często występuje wraz z nadpotliwością w innej części ciała. Skóra głowy jest tłusta i sprawia wrażenie mokrej. Włosy są nieświeże, przetłuszczone i często posklejane. Może występować podrażnienie, świąd i zaczerwienienie skóry głowy, a nawet nieprzyjemny zapach.
Przyczyny przetłuszczania się skóry głowy i włosów
Konsekwencją łojotoku jest przetłuszczanie się skóry głowy i włosów co skutkuje ich nieestetycznym wyglądem, włosy szybko tracą swoją świeżość, sklejają się i są pozbawione objętości.
Do najczęstszej przyczyny przetłuszczania się skóry głowy i włosów należy ich nieodpowiednia pielęgnacja. Do najczęściej popełnianych błędów zaliczamy:
- zbyt rzadkie mycie skóry głowy z wykorzystaniem zbyt delikatnych szamponów, co może powodować niedomywanie warstwy sebum zalegającej na skórze,
- zbyt częste mycie skóry głowy z wykorzystaniem silnie oczyszczających szamponów, które mogą doprowadzić do błędnego koła pielęgnacji i zwiększać wydzielanie łoju,
- mycie skóry głowy i włosów w zbyt gorącej wodzie oraz suszenie włosów i skóry głowy zbyt gorącym strumieniem powietrza suszarki, ponieważ ciepło zwiększa wydzielanie łoju,
- silne tarcie włosów ręcznikiem, ponieważ uszkadza to włosy, a tarcie powoduje ciepło (które zwiększa aktywność gruczołów łojowych),
- zbyt agresywne czesanie włosów, co może podrażnić skórę głowy, pobudzić aktywność gruczołów łojowych oraz uszkadzać włosy, a także stosowanie brudnych, nieoczyszczonych szczotek i grzebieni,
- częste stosowanie środków stylizujących i suchych szamponów, które osiadają na skórze głowy zatykając ujścia mieszków włosowych, a także po zmieszaniu z sebum są trudne do prawidłowego usunięcia,
- stosowanie metody tzw. „treningu skóry głowy i włosów”, polegający na odkładaniu mycia skóry głowy i włosów aby w ten sposób przyzwyczaić skórę do rzadszego mycia – metoda jest nieskuteczna a nawet niebezpieczna, ponieważ stanowi poważną podstawę do powstania chorób skóry głowy.
Tak jak wspominaliśmy wcześniej problem przetłuszczania się skóry głowy i włosów może być początkiem poważnych problemów skórnych i chorób. Źle pielęgnowana skóra głowy z łojotokiem może powodować wypadanie włosów i jednocześnie ich przerzedzenie. Powodem jest zablokowanie ujść mieszków włosowych przez nadmiar sebum, czego konsekwencją jest niedotlenienie i zmniejszone ukrwienie mieszka włosowego.
Jakie choroby są związane z nadmiarem sebum?
- Łysienie łojotokowe
- Łysienie androgenowe
- Łupież tłusty
- ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry
Jak pielęgnować skórę głowy i włosy przetłuszczające się?
W pielęgnacji przetłuszczającej skóry głowy i włosów szczególnie należy pamiętać o:
- Regularnym myciu skóry głowy i włosów
- Używaniu szamponu, który prawidłowo oczyści skórę głowy, ale nie podrażni go
- Myciu skóry głowy w letniej wodzie
- Suszeniu włosów letnim lub chłodnym strumieniem suszarki
- Odsączeniu włosów po umyciu bez pocierania
- Regularnym stosowaniu peelingu do skóry głowy (około raz na 2 tygodnie)
Aby ułatwić sobie regularną pielęgnację warto ułożyć sobie jej odpowiedni plan z użyciem odpowiednich produktów.
Poznaj serię dermena SEBOCONTROL
Seria dermena SEBOCONTROL powstała z myślą o pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy i włosów oraz w przypadku nadmiernego wypadania włosów. Produkty w swoim składzie zawierają molekułę REGEN7, czyli unikalny składnik aktywny wykazujący działanie wzmacniające mieszek włosowy i wpływający na wydłużenie fazy wzrostu włosa, czyli anagenu.
Ponadto seria dermena SEBOCONTROL zawiera substancje aktywne o działaniu seboregulującym i wzmacniającym skórę głowy i włosy.
Linia składa się z:
- szamponu dermena® SEBOCONTROL o działaniu seboregulującym i hamującym wypadanie włosów,
- serum dermena® SEBOCONTROL o działaniu seboregulującym, hamującym wypadanie włosów i kondycjonującym skórę głowy.
Szampon dermena® SEBOCONTROL w swoim składzie zawiera molekułę Regen7 (hamującą wypadanie i stymulującą wzrost włosów) oraz octopirox i ekstrakt ze skrzypu polnego, które wykazują działanie ściągające i seboregulujące. Szampon jest przeznaczony do regularnego mycia włosów (codziennie lub co drugi dzień). Nie wykazuje działanie drażniącego i wysuszającego. Zmniejsza ryzyko powstawania łupieżu.
Serum dermena® SEBOCONTROL w swoim składzie zawiera molekułę Regen7 oraz kompleks składników o działaniu seboregulującym i kondycjonującym: ekstrakt z wierzby białej, aminokwasy oraz beta-glucan. Ekstrakt z wierzby białej wykazuje działanie ściągające, bakteriostatyczne i keratolityczne, natomiast aminokwasy i beta-glucan wykazują działanie kojące i chroniące przed podrażnieniami. W efekcie serum reguluje pracę gruczołów łojowych, ograniczając przetłuszczanie się skóry głowy i włosów. Serum jest przeznaczone do regularnego stosowania (codziennie, rano i wieczorem).
Szampon i serum z linii dermena® SEBOCONTROL wpływają na kondycję skóry głowy poprzez działanie zmniejszające łojotok (a tym samym przetłuszczanie się skóry głowy i włosów). Doskonałym uzupełnieniem kuracji wzmacniającej będą produkty do włosów np. odżywka dermena®.